Muhi község
Története
Muhi község Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, a Tiszaújvárosi járásban, Miskolctól délkeletre található, mintegy 15 kilométeres távolságra, a 35-ös főút közelében, a Sajó jobb partján.
Lakosainak száma: 475 fő (2023. jan. 1. Központján észak-déli irányban a 3606-os út vezet keresztül, a nyugati szomszédjával, Hejőkeresztúrral a 3308-as út köti össze. Legközelebbi szomszédja a tőle keletre alig 3 kilométerre fekvő – ám a Sajó túl partján elterülő – Köröm, amelyre a 3601-es út vezet; utóbbinak az az érdekessége, hogy a nyomvonalába beletartozik a Sajón átkelő komp haladási útvonala is.
Muhi területét érinti az M30-as autópálya is, sőt nagyrészt a község területén helyezkedik el a sztráda Nyékládháza–Tiszaújváros-csomópontja és kisebb részben a Hejőkeresztúri pihenőhelye is. A település határában, a 35-ös főút és a 3308-as út körforgalmú csomópontjának keleti szélélén található a Muhi csata emlékműve. A terület az őskortól lakott.
A 13. században két település állt itt a jelentős hadi és kereskedelmi út mellett: Mohi mezőváros és Poga falu.
1241-ben Mohi közelében zajlott a Sajó-menti csata, amelyben a tatárok legyőzték IV. Béla seregeit. A település megsemmisült, csak a 14. századra települt be újra. Az országos jelentőségű útvonal mentén fekvő Mohi a 14. század óta a diósgyőri uradalom része, a 16. század elejéig királynéi birtok. II. Lajos 1520-ban engedélyezte, hogy a településen két országos vásárt tartsanak.
A török pusztítások 1526-ban, 1541-ben és 1583-ban is sújtották a települést. A mezőkeresztesi csata (1596) után végleg elpusztult és pusztává vált. A diósgyőri uradalom a földjeit majorságnak használta.Poga a 18. században újra benépesült, 1928-ban pedig átnevezték Muhira, az egykori csata emlékére.
(forrás: wikipédia)
Látnivalók- turizmus
A Muhi csata emlékhely
A magyar történelem egyik legnagyobb csapását okozó Muhi csata emléke Vadász György építés és Kiss Sándor szobrász elemi erejű alkotásában tárgyiasult amelyet 1991-ben, a 750. évforduló alkalmából avattak fel.
A sírhalmot szimbolizáló mesterséges dombon fakeresztek emlékeztetnk az ütközet áldozataira és a tragikus országvesztésre.
Mit kell Tudni a Muhi csatáról?
A középkori magyar állam az 1241-es Muhi csatában szenvedte el egyik legsúlyosabb vereségét. A Batu kán vezette sereg megsemmisítő csapást mért IV. Béla király hadaira. A Trauig menekülő magyar király a mongolok kivonulását követően újjáépítette a kifosztott országot. A rövid, ám pusztító mongol uralom tatárjárás néven vált a nemzeti emlékezet részévé.
A középkori magyar állam Mohács előtti legsúlyosabb katonai vereségének színhelye a Muhi melletti csatamező volt.
Az 1241–42-es mongol támadás tatárjárás néven a magyar nemzeti emlékezet részévé, a Muhinál elszenvedett váratlan csapás pedig az országvesztés szimbolikus eseményévé vált.
Ha többet szeretne tudni a Muhi csatáról kattintson az emlékhely honlapjára.
A magyar történelem egyik legnagyobb csapását okozó Muhi csata emléke Vadász György építés és Kiss Sándor szobrász elemi erejű alkotásában tárgyiasult amelyet 1991-ben, a 750. évforduló alkalmából avattak fel.
A sírhalmot szimbolizáló mesterséges dombon fakeresztek emlékeztetnk az ütközet áldozataira és a tragikus országvesztésre.
Az emlékhelyen működő szolgáltatások
Garantált és megrendelhető turisztikai programok – az Emlékhelyen évente négy alkalommal 60 perces ingyenes vezetett sétát indít Muhi község Önkormányzata, melyek időpontjáról itt tájékozódhatnak az érdeklődők.
Az Emlékséta megrendelhető csoportok, osztálykirándulások részére 60 perces vezetett séta formájában, helytörténész közreműködésével, a megrendeléshez szükséges űrlap itt érhető el!
- Toalett
- Ingyenes Parkoló
- Fotópont
- Touchinfo
Nyitvatartás:
Az Emlékhely egész évben szabadon látogatható.
Belépés: ingyenes
FIGYELEM!
A kilátó saját felelősségre látogatható.
Kérjük óvja az emlékhely környezetét!
A strandon karibi hangulat, beach bár, ingyenes strandszékek, homokos part, vízi játszótér, vízi ugrálóvár és vízi trambulin várja az idelátogatókat.
A tó területén bérelhető jetski pályaműködik , és a hozzá tartozó fánk,továbbá wakeboard vizisí bérlésre is van lehetőség.
BBQ büfé finom szendvicsekkel várja a vendégeket.
A strand területén kristálytiszta a víz 2-3 m látótávolsággal.
Búvároktatás, horgászat mind a bojlis mind a finomszerelékes horgászat szerelmeseinek.
A horgászokat egy 2 hektáros tó várja, családi pecára kialakítva rengeteg telepített hallal.
A horgászáshoz telefonos bejelentkezés szükséges!
A terület egész évben, 0-24 óráig nyitva áll a horgászok előtt. A területen kamerás figyelő rendszer működik. Horgászni kizárólag napijeggyel lehet a házirend betartása kötelező!
Az állami engedély meglétének ellenőrzését és a napi területi jegy kiadását a portás végzi.
A parton bográcsozni grillezni lehet, szaletlikkel, tűzrakókkal akár sátorozási lehetőséggel.